Pielgrzymka do Imbramowic, Nagłowić i Krzemionek Opatowskich 28.09.2019r.

7.00 – wyjazd spod domu chleba

8.30 – Msza św. w sanktuarium męki pańskiej w Imbramowicach

11.30 – zwiedzanie muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach

W niewielkich Nagłowicach niedaleko Jędrzejowa w województwie świętokrzyskim, zachował się zagubiony wśród starodrzewia uroczy dworek Walewskich z końca XVIII wieku, który stoi w miejscu wcześniejszego dworu Rejów, którego dziedzicem w XVI wieku był słynny pisarz Mikołaj Rej.

15.00 – zwiedzanie kopalni krzemienia pasiastego w Sudole

Kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej.

6 lipca Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trzeba wziąć ze sobą bluzy i swetry.

Koszt: 110zł

Przy zapisie w zakrystii prosimy o wpłatę zaliczki 50zł.

Informacji udziela ks. Dariusz