Pielgrzymka do Opatowa, Ćmielowa i Rytwian 8 czerwca 2019r.

6.00 – wyjazd spod Domu Chleba

9.00 – zwiedzanie podziemi Opatowa

10.30 – Msza Św. W Kolegiacie Opatowskiej

14.00 – zwiedzanie Fabryki Porcelany w Ćmielowie

18.30 – zwiedzanie Pokamedulskiego Klasztoru “Pustelni Złotego Lasu” w Rytwianach

Powrót w godzinach wieczornych

Koszt: 110zł

Przy zapisie w zakrystii prosimy o wpłatę zaliczki 60zł.

Opatowska kolegiata pod wezwaniem św. Marcina z Tours zajmuje wyjątkowe miejsce wśród zabytków architektury romańskiej w Polsce. Jako jedna z nielicznych dobrze dochowana od XII wieku do naszych czasów swoimi rozmiarami, okazałością i wysoką klasą architektoniczną od ponad ośmiuset lat daje świadectwo kunsztu średniowiecznych budowniczych, który sprawił, że króluje i dziś bazylika opatowska nad (…) domostwami (…) miasteczka. Rysuje się z dala jej piękna sylweta, zwraca uwagę znaczna wyniosłość kościelnych murów, stawianych z poważnych ciosów (…).

Jest to jedno z najciekawszych miejsc na trasie zwiedzania Opatowa i w naszym regionie. Słynne opatowskie piwnice, począwszy od średniowiecza, a szczególnie w wiekach XVI i XVII pełniły rolę magazynów kupieckich, gdyż Opatów położony był na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych. Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie – trasa typu piwnice i składy – to niezwykła wycieczka podziemnymi korytarzami i pomieszczeniami, trwająca ok. 45 minut. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem można poznać historię samych podziemi oraz Opatowa i jego zabytków

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Kontynuując wieloletnie tradycje, zajmuje się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50-tych i 60-tych XXw. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Fabryka produkuje wyroby porcelanowe ze starych oryginalnych modeli, używając form matek, które przetrwały wraz z chlubną tradycją porcelany ćmielowskiej. Od maja 2005 roku na terenie Fabryki działa Żywe Muzeum Porcelany, w którym można zapoznać się z całym procesem produkcji porcelany, obejrzeć film „Nasz Ćmielów” w 22 metrowym piecu, w którym dawniej wypalano porcelanę, obejrzeć całą współczesną kolekcję figurek, wybić pamiątkową monetę oraz zobaczyć wiele innych atrakcji.

Kompleks klasztorny Pustelni Złotego Lasu składał się z murów zewnętrznych i wewnętrznych, zabudowań gospodarczych, kościoła, ogrodów i 16 domków pustelniczych. Galeria Kamedulska utworzona w dawnym Domu Braci Konwersów. Mieści celę mnicha odtworzoną XVIII w. Zrekonstruowano podłogę z desek oraz drewniane sklepienie. Odtworzono wyposażenia: meble i pozostały sprzęt używany przez mnicha. W kolejnej salce wystawowej zobaczyć można zbiory cennych pamiątek znalezionych w Pustelni i jej pobliżu. W Galerii znajduje się także archiwum i biblioteka. W pozycjach znajdują się pozycje naukowe i popularnonaukowe, historia kamedułów, teologia oraz dzieje regionu.